Saç nedir?

     Saç, insanın başının üzerinde bulunan kıl kümelerine verilen genel addır. Saç, vücutta bulunan diğer kıl kümelerine oranla daha hızlı uzarlar. Saçın büyüme hızı ortalama günlük 3 ya da 4 mm kadardır. Her saç kılı birbirinden bağımsız olarak hareket eder. Bu nedenle bazı saç kılları uzarken bazıları dökülebilir.

Saç renkleri

Saça rengini veren pigmentler mavi, sarı ve kırmızıdır. Sarı pigmentler en küçük hacme sahipken mavi pigmentler en büyük hacme sahiptir. Mavi pigmentler en dışta, kırmızı pigmentler ortada ve sarı pigmentler ise en iç kısımda yer alır. Bu nedenle saç kimyasal yollarla açılırken önce maviliğini kaybedip kızıllaşır daha sonra sarı renge döner. Kimyasal işlem uygulanmaya devam edilirse saç beyaz renge dönmeye başlar.

Saç ağarması, saça renk veren pigmentlerin zamanla azalmasından dolayı olur. Saçların beyazlaması birden gerçekleşen bir durum değildir. Koyu renkli saç dökülerek yerine yeni beyaz renkte ve daha dayanıklı saçlar gelir.

Saç renklerinden bahsedilirken mavi ağırlıklı ve alt tonlu renkler yani “küllü ve soğuk tonlar”, kızıl ağırlıklı renkler yani “altın ve sıcak tonlar” olarak isimlendirilir. Saç rengi tanımlanırken sayılar ve harflendirmeler kullanılır. Numara küçüldükçe saç rengi koyulaşır. Genellikle siyah renklere 1 numara verilirken açık sarı tonlarına 10 numara verilir.

Saç dökülmesi

Saç birçok nedene bağlı olarak azalma ve dökülme yapabilir. İyi bir tedavi için dökülmenin nedeninin iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Saç dökülmesinde doğru tedavinin uygulanması çok önemlidir.

Saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkça görülen bir durumdur. Strese bağlı olmakla birlikte mevsimsel değişiklikler ya da bir hastalık sebebiyle saç dökülmesi gerçekleşebilir. Erkekler kadınlara oranla daha çok saç dökülmesi yaşamaktadırlar. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de genetiktir. Genetik olarak saç dökülmesi ve saç azlığı yaşayan kişiler gelecek nesillere de bu geni aktarmış olurlar.

Tedaviye gidilmeden önce saçın iyi bir şekilde araştırılması ve saç dökülmesinin sebebinin ne olduğuna bakılması gerekir. Birçok hastalık, genetik durumlar, mevsim değişikliği, hormonal düzensizlik ve bozukluklar saç dökülmesini tetikleyebilir. Eğer bu sebeplerden birisi ve ya bir kaçı varsı bunlar ortadan kaldırılmadan tedavi gerçekleşemez. Bu noktada kullanılan kozmetik ürünlerine, saç bakımında kullanılan malzemelere dikkat etmek gerekir. Saça zarar veren ağır kozmetik ürünlerinden kaçınmak gerekir. Kimyasallar yerine doğal yollarla saç temizliği ve bakımınızı yapabilirsiniz.

Saç dökülmesinin belirtileri nelerdir?

 1. Başın üst kısmında oluşan kademeli incelme: bu dökülme şekli hem kadınlarda hem erkeklerde sıkça rastlanan bir dökülme şeklidir. Saç dökülmesinin en sık görülen şeklidir aynı zamanda. Erkeklerde saç dökülmesi genelde alnın üst çizgisinden başlayarak kafada M harfi oluşacak şekilde çekilmesiyle oluşur. Kadınlarda ise saç sınır çizgisi çoğunlukla korunur.
 2. Parçalı veya dairesel kellikler: bazı insanlarda genellikle daireli kellik meydana gelir. Kafa üzerinde 2.6 cm çapında parçalar veya dairler oluşabilir. Bu tür dökülmeler çoğunlukla kafada olurken zaman zaman sakal ve bıyık kısmına da sıçrar.  Önce kıl düşer ardından kaşıntılı ve ağrılı bir süreç başlar.
 3. Ani saç dökülmesi: Bu saç dökülmesine fiziksel ya da duygusal şok neden olabilmektedir. Stres ve sıkıntı anında saçların çok hızlı döküldüğü gözlemlenebilir. Ya da saç taranırken yıkarken toplu saç dökülmesine şahit olabilirsiniz. Bu saç dökülme şeklinde saçın genelinde incelme olur ve parçalı ya da dairesel kellikler olmadan büyük bir kısım dökülür.
 4. Tam vücut saç dökülmesi: bu saç dökülmesi genellikle kemoterapi alan hastalarda görülen dökülmedir. Kanser ve benzeri hastalıklar bu saç dökülmesine neden olur. Hastalık iyileştikten sonra tüm saçlar ve kıllar yeniden büyümeye başlarlar.

 

Saç dökülme şikâyetinde ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Zaman zaman ve az miktarda olan dökülmeler çok ciddi sorunlar teşkil etmez. Fakat ani ve yamalı saç dökülmesi olursa saç yıkama ve tarama esnasında normalden fazla saç ile karşılaşılırsa bir doktora mutlaka gitmek gerekir. Sebebinin ne olduğu araştırılıp ona göre tedavi uygulanmalıdır.

Tıbbi sorunlarla saç dökülmesi

Bazı tıbbi durumlar saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden olabilir.

 • Tiroit problemleri: Tiroit bezi, vücudun hormon seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olan bezlerdendir. Bezin düzgün çalışmaması halinde saç kayıpları başlayabilir.
 • Saçkıranlar: Vücudun bağışıklık sisteminin saç köklerine saldırarak meydana getirdikleri yuvarlak şekilde saç dökülmesidir. Çapları değişmek suretiyle genelde yuvarlak bir şekilde saç dökülmesi gerçekleşir.
 • Cilt enfeksiyonları: Mantar ve benzeri cilt enfeksiyonları, kafa derisine yayılıp oradaki saçların tahribatına yol açabilir. Enfeksiyonlar tedavi edildikten sonra saç kayıpları çoğunlukla yerine gelir.
 • Ciltte meydana gelen diğer hastalıklar: Lupus ve liken planus adıyla bilinen bir tür cilt hastalığı kafa içinde de oluşum gösterebilir. Ve bu nedenle saç kaybı ortaya çıkar. Bazı türleri saça kalıcı zarar verebilmektedir.

Saç dökülmesinde kullanılan tedavi ve ilaçlar

Saç tedavisinde birden fazla yöntem ve ilaç kullanılabilmektedir. Bunlardan bir kaçı şunlardır:

 • İlaç tedavisi: saç dökülmesinin altında yatan bir hastalık varsa bu hastalığa kökünden ve gerekli bir tedavi uygulanmalıdır. Bu genellikle iltihap azaltıcı ilaçlar kullanılarak yapılır.
 • Cerrahi müdahale: cerrahi müdahaleler sayesinde kalıcı şekilde kaybolmuş olan saçların bire geri getirilmesi mümkün hale getirilmiştir.
 • Saç nakli: Bu tür müdahaleye başlamadan önce öncelikle saçın bazı kısımlarından saç örneği alınır. Bu alının saç örnekleri daha sonra kafatasında boş olan kısımlara yerleştirilir. Bu sayede kellik konusuna çözüm bulunmuş olur. Kalıtsal olarak saç dökülmesinde zaman ilerledikçe bu yöntemler sık sık kullanılır. Bu noktada önemli olan şey, bu işi bilen insanların en iyi şekilde saç naklini yapabilmesidir.

Protez saç

Herhangi bir sebepten dolayı saç kaybına uğramış insanların kendilerini daha iyi hissetmeleri için uzman kişiler tarafından yaptırdıkları bir nevi cerrahi olmayan bir işlemdir. İnsanlar bu noktada geçici çözümler yerine kalıcı çözümleri tercih etmektedir. Peruk, saç nakli ya da kısa süreli saç ekimleri insanları tatmin etmemektedir. Bu nedenle son zamanlarda saç protezi sıklıkla tercih edilmektedir. Protez saç uygulamasıyla sınırsız saç yoğunluğuna ulaşılabilmektedir.

Protez saç tekniği, bıçak altına yatmadan cerrahi işlem gerektirmeden güvenilir bir şekilde saçlandırma tekniği olarak bilinir. En çok başvurulan yöntem olan “enjekte sistem” saçları incelmiş, seyrekleşmiş ve saçları ciddi oranda dökülmüş kişilerin kullanıma başvurduğu bir yöntemdir. Bu uygulama 7’den 70’e herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bu sistemin yapımına başlanmadan önce saç yapısına ve kaybedilen bölgedeki duruma, saçın neden kaybedildiğine bakılmalıdır. Kişiye özel bir işlem olduğundan hem bekleme süresi hem yapım aşaması süresi olarak birkaç ay beklemek gerekebilmektedir.

Protez saçın yapıldığı yerleri çok iyi seçmek gerekir. Protez saçın protez gibi durmaması önemli bir husustur. Doğal gibi duran ve görünen protez saçlar daha çok tercih edilmektedir. Protez saçın rengi deri rengine uyumlu olmalıdır. Deri rengine uyumlu olmayan saçlar emanet gibi duracağından hoş bir görüntü yaratmaz. Bu yüzden saç protezi yapan yerlerin her açıdan profesyonel hizmet vermesi gerekmektedir.

Protez saç uygulamasında ilk aşama

Protez saç uygulamasında ilk aşama ölçülendirme aşamasıdır. Kafa üzerinde bulunan saçın iyice döküldüğü ve seyrekleştiği bölge 8 parça olmak üzere ayrılır. Çizim doğru ve düzgün bir şekilde yapıldıktan sonra kafa yapısının tam olarak belirlenebilmesi için işaretlenen bölgenin saç kalıbı oluşturulur. Saç kalıbı kişiye özel her türlü ölçümlendirme yapıldıktan sonra tamamlanır. Oldukça önemli olan ilk aşamanın uzman kişiler tarafından estetik açıdan da özen gösterilerek yapılması protez saçın kullanımını daha da uzun vadeli bir hale getirir.

Protez saçın yerleştirilmesi ve tasarım aşaması

      Protez saç uygulamasında ikinci aşama ise yerleştirme aşamasıdır. İlk aşamada ölçüsü alınan saç başarılı bir şekilde kafa üzerine yerleştirilir. Bu aşamada yapılacak olan başarılı çalışma diğer saçlarla protez saçın uyum sağlaması için oldukça önemlidir. Eğer saçın tamamına protez saç uygulanacaksa bir sorun yoktur. Fakat belirli bölgelere uygulanacaksa diğer saçların yapısı, şekli, uzunluğu, kısalığına göre ayarlamak oldukça önemlidir. Bu aşamada çok uzmanlık gerektirdiği için güvendiğiniz kişilere yaptırmanız protez saçın ömrü açısından çok daha önemlidir. Hazırlanan protez saç özel yapıştırıcılar ve solüsyonlar yardımıyla saçın konulacağı yere yapıştırılır. Saç protezinde üçüncü ve son aşama tasarım aşamasıdır. Kafa üzerine yerleştirilen saça kişinin isteğine göre şekil verilir ve kullanmaya başlanabilir.

Protez saçı kimler kullanabilir?

Protez saç uygulaması 6 yaşından küçük ve cildinde önemli hastalıklar bulunan insanlar haricinde herkese rahatlıkla yapılabilir. Kafanın küçük bir bölgesine uygulama yapılabildiği gibi tüm bölgeye de protez saç yapılabilir. Protez saç uygulaması genetik ya da hastalık nedeniyle dökülmüş, kopmuş olan saçların yerine uygulanabilmektedir. Protez saç uygulatmanız için saçınızın tamamını kaybetmiş olmanıza gerek yoktur. Saçınızın azlığından dolayı kendinizi rahatsız hissettiğiniz her anda protez saç yaptırabilirsiniz.

Protez saçın kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Protez saç belirli zamanlarda bakıma ihtiyaç duyar. Saç için yapılan protezin hava ve su geçirebilmesi gerekmektedir. Cildin nefes alması ve temizlenmesi çok önemlidir. Doğal saçtan ayırt edilemeyen protez saçın bakımını kendi saçınıza bakım yapıyormuş gibi yapabilirsiniz. Çıkacak korkusu olmadan günlük işlerinizi yapabilir, duşa girebilir, spor yapabilirsiniz. Protez saç günlük yaşamınızı kesinlikle etkilemez. Protez saça istediğiniz şekli verebilirsiniz ve her türlü yöntemle yıkayabilirsiniz. Zaten insan saçı olduğu için hem sizin protez saça hem de protez saçın size uyum sağlaması oldukça kolay olacaktır.

Protez saç kimlere önerilmez?

Kronik cilt hastalığı olan ve yaşı küçük olan çocuklara protez saç önerilmez. Saç protezi kullanımı hijyen gerektiren bir konudur. Küçük çocukların ve bakıma muhtaç olan yaşlıların saç protezi kullanmaları bu açıdan pek önerilmez.

Protez saçın zararları var mıdır?

     Protez saç zararlı bir işlem değildir. Bu noktada protez saç uygulamasının mutlaka çok bilinen ve işini çok iyi yapan yerlerde yaptırılması gerekir. Çünkü protez saç özenli bir şekilde yapıldığı sürece çok doğal durur ve kullanımı uzun yıllar boyunca devam eder. Diğer şekilde protez saçın doğal durması çok güç bir durumdur. Bir kere yaptıracağınız ve düzenli kullanımda ömrünüzün sonuna kadar kullanabileceğiniz protez saç uygulamasını ucuza kaçmadan işini en iyi yapan yerlerde yaptırmanız çok daha iyi olacaktır.

Kaliteli saç protezinin özellikleri nelerdir?

 • Kaliteli saç protezi kişinin günlük hayatına hiçbir şekilde kısıtlama getirmez. Kaliteli saç proteziyle su sporları başta olmak üzere günlük bir çok aktivite rahatlıkla yapılabilir. Saçlara istenilen şekiller verilebilir. Kaliteli saç protezi hava ve suyu rahat geçirebilen özellikte olması gerekir. Böylece saç proteziyle cilt rahat bir nefes alabilir.
 • Kaliteli saç protezleri kaliteli su bazlı solüsyonlarla sabitlenir. Bu solüsyonun FDA tarafından onaylı olması cilt sağlığı açısından önemli bir noktadadır.
 • Kaliteli saç protezinde kişi kendi saçına uygulayabildiği her türlü kozmetik ürünü protez saça da uygulayabilmelidir. Ancak bu kozmetik ürünlerin kaliteli olması gerekir. Kaliteli olmadığı takdirde insanın kendi saçına dahi zarar verir.

Protez saç uzar mı?

Protez saç hiçbir şekilde uzamaz. Bu yüzden protez saç yaptırırken size en uygun saç şeklini bulup yaptırmanız çok daha iyi olacaktır. Bu protezi uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Eğer saç şeklinden sıkıldıysanız yapmanız gereken tek şey protez saçı değiştirmek olacaktır.

Protez saçın rengi değişir mi?

Eğer protez saç %100 insan saçından yapılıyorsa saçın rengini değiştirmek mümkündür.

Protez saçın bakımı nasıl olmalıdır?

Protez saç en azından 3 ayda bir profesyonel bir bakım gerektirir. Daha kısa sürelerde yapılacak olan bakımlar için bakım ürünlerini protez saç yaptırdığınız yerden temin edebilir ve elinizden geldiği kadar saç bakımınızı yapabilirsiniz. Ayrıca profesyonel bir yerde saç kırıkları için fırınlama ve buharlama işlemini de yaptırabilirsiniz.

Protez saçın artı özellikleri

 • Yan etkisi oldukça azdır.
 • İnsanın görünümünü 10 yaşa kadar gençleştirir.
 • Saçı olmayan insanların acısız ve ağrısız şekilde saça en kolay sahip oldukları yöntemidir.
 • Hali hazırda var olan saça zarar vermez.
 • Dökülmüş olan saçların verdiği özgüvensizlikten kurtarır.

Protez saçın eksi özellikleri

 • Protez saç uzamaz.
 • Daha özenli bir bakım gerektirir.
 • Belirli bir ömrü vardır ve değiştirmek gerekir.
 • Aşırı terleyen ve aşırı terlemeye yol açan sporlar yapanlar için uygun değildir.

 

Neden saç ekimi yerine saç protezi?

Saç protezleri herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmez. Kişinin saç kaybı yaşadığı alan tespit edilir ve saç yoğunluğu kişinin isteğine göre arttırılarak yapılır. Doğal insan saçından üretilen protez saç insanların günlük işlerini sınırlandırmaz ve oldukça sağlıklı ve güvenli bir işlemdir. İşte protez saçın, saç ekimine oranla daha çok tercih edilmesinin nedenleri;

 • Saç ekiminde yaşanan ve dayanılması çok güç olan ağrılar meydana gelir. Şişkinlikler de bu ağrılara eklenince sonuç dayanılmaz olur. Ve saç ekiminde saçın tutup tutmadığını görebilmeniz için uzun bekleyişler içinde olmanız gerekir. Bu da zaman kaybına neden olur.
 • Saç ekiminin tam anlamıyla gerçekleşebilmesi için bütün saçın dökülmüş olması gerekir. Aksi takdirde dökülmekte olan ve ekilen saçlar arasında hoş bir görüntü oluşmaz. Saç dökülmesinin kısa sürede gerçekleşmediği düşünülürse saç ekim sürecinin çok uzayacağı ve hem zaman hem de para kaybına neden olacağını görülmektedir.
 • İnsandan insana saç yapısı değişebildiği gibi, kafanın değişik kısımlarında olan saç telleri bile yapısal olarak farklılık göstermektedir. Örneğin ense kısımda bulunan saçlar daha kalın ve sert tellidir. Ön kısımda bulunan teller ise daha yumuşaktır. Saç ekim genelde ense kısmından alınarak üst kısımlara ekim yapılır. Bu da ön kısmın saç yapısına uymadığı için hoş bir görüntü oluşturmayacak daha dik ve sert saçların oluşmasına neden olacaktır. Fakat protez saç konusunda böyle bir durum söz konusu değildir. Her saçın yapısına uygun saçlar yapılır ve en uygun yerlere yerleştirilir.
 • Saç ekim işleminde istenilen saç yoğunluğuna erişmek biraz güç olabilir. Saç protezi yönteminde ise böyle bir durum söz konusu değildir. İstenilen yoğunlukta ve uzunlukta saçlara sahip olmak protez saç yardımıyla çok daha kolay olmuştur.